Letošní Podzimní plynárenská konference sklidila velmi pozitivní ohlasy. Vrcholní představitelé plynárenství se setkali v Táboře, aby diskutovali o nových výzvách v oblasti rozvoje energetické infrastruktury, strategických investic a obchodu s plynem.
- 7 panelových diskuzí
- více než 40 řečníků
- téměř 300 účastníků
„Plyn se svou infrastrukturou jsou kapacitně nedostižným a srovnatelnými náklady nenahraditelným způsobem přenosu energie ke spotřebiteli. Počítejme s ním.“ Martin Slabý, předseda Rady ČPS
Z hlediska evropského trhu je tou nejzásadnější změnou nová zdrojová základna bez závislosti na ruském plynu. Plynárenský průmysl zvládl během rekordně krátké doby investovat do nové infrastruktury jako jsou LNG terminály. Díky tomu se podařilo diverzifikovat dodávky zemního plynu do Evropy. Energetická krize také přinesla změny v chování zákazníků – vyšší motivaci k úsporám a nárůst investic do obnovitelných zdrojů. V neposlední řadě výrazně vzrostla role státu na poli bezpečnosti dodávek, což se projevilo i nákupem strategické infrastruktury. Krize ukázala akceschopnost a spolehlivost plynárenství. S koncem uhlí poroste v tuzemském energetickém mixu role plynu a na to je potřeba se připravit. Pro řadu příštích desetiletí bude plyn mimořádně důležitý. Bude klíčový pro zajištění stability elektrické sítě oproti rostoucímu výkonu obnovitelných zdrojů. Bude hrát i nadále zásadní roli v případě vytápění domácností. Stejně tak v oblasti teplárenství bude role plynu opět posilovat. Další výzvou je postupné navyšování příměsi biometanu do sítě a příprava na nástup vodíku v příští dekádě.
Biometan
Domácí výrobou biometanu lze posílit českou energetickou soběstačnost ve výši až 15 TWh. Biometan je stabilním zdrojem energie, je krátkodobě a dlouhodobě skladovatelný, je tedy ideálním nástrojem dekarbonizace v zimě. Investorům by pomohlo, kdyby Energetický regulační úřad zveřejnil, jaká bude výše provozní podpory pro biometan, až bude úspěšně uzavřený notifikační proces a až úřad vypíše zelený bonus pro výrobu biometanu.
Vodík
Obnovitelný vodík bude hrát jednu z klíčových rolí v celé plánované dekarbonizaci českého hospodářství. Ve Vodíkové strategii ČR jsou definovány 3 hlavní oblasti, kde se čekává, že se vodík významně prosadí. Bude to v průmyslu, v dopravě a energetice. Pro naplnění cílů v úsporách emisích pro rok 2030 dle směrnice RED III lze očekávat, že se vodík nejdříve uplatní v chemickém průmyslu a v mobilitě. Zatím však užití vodíku naráží na vysoké investiční náklady. V tuto chvíli lze předpokládat, že masivnější využití vodíku a primárně výroba bude potřebovat v rámci EU výraznější ekonomickou stimulaci.
Legislativa
Zásadní jsou aktuálně připravované novelizace energetického zákona (LEX OZE II, transpoziční novela) a příprava nového energetického zákona, zajištění energetické bezpečnosti v plynárenství v České republice (mj. LNG), návrh zákona pro podporu dekarbonizace a energetické bezpečnosti České republiky, otázka energetické chudoby a její ukotvení v legislativě (zranitelný zákazník v plynárenství, jiné mechanismy řešení energetické chudoby – příspěvek na bydlení, případný příspěvek na elektřinu a plyn, spolupráce obchodníků s energiemi s orgány státní sociální podpory) a obnovitelné zdroje v plynárenství i implementace nové evropské energetické legislativy do českého právního řádu (Gas Package, reforma trhu s plynem EU a další). Spolupráce mezi státem a energetickými společnostmi bude pro budoucí vývoj rozhodující.
Vybraná klíčová sdělení panelistů najdete na našich sociálních sítích (LI, fb), fotogalerie www.ppk.cgoa.cz
Jsme rádi, že jste u toho byli s námi!
Ještě jednou děkujeme generálnímu partnerovi konference innogy Česká republika, dále pak partnerům EG.D a Pražská plynárenská Distribuce. Již nyní se těšíme na příští jubilejní 30. ročník!
|