Pokud se Vám newsletter nezobrazuje správně, klikněte sem.  

NEWSLETTER

18/2023
období 18. – 24. srpna 2023

Aktuality

24. 08. 2023

Co nabídne letošní Podzimní plynárenská konference?

Po čtyřech letech se uskuteční Podzimní plynárenská konference fyzicky, a i Vy můžete být u toho! V úvodním bloku nazvaném Jak plynárenství ustálo energetickou krizi vystoupí členové předsednictva Rady ČPS: Martin Slabý, Pražská plynárenská Distribuce, Radek Benčík, NET4GAS - TBC, Thomas Merker, GasNet, Lukáš Pokrupa, MND, Marian Rusko, EG.D, Tomáš Varcop, innogy Česká republika a Lubor Veleba, RWE Gas Storage CZ. Role moderátora se ujme Zbyněk Solecký, innogy Česká republika. Diskuze se zaměří na tato klíčová témata:

  • Přerušení dodávek zemního plynu z Ruska a zabezpečení náhradních dodávek do České republiky
  • Růst cen energií a kompenzační mechanismus po zavedení cenových stropů
  • Legislativní změny v oblasti plynárenství
  • Dopady krize na budoucnost plynárenství

Jaký dopad může mít legislativa na různé aspekty energetiky se dozvíte v bloku nazvaném Výzvy plynárenské legislativy. Jsme velice rádi, že pozvání přijali Ondřej Běhal, Pražská energetika, Filip Chrášťanský, E.ON, Jana Osadská, Pražská plynárenská Distribuce a Pavel Peňáz, ČEZ. Podnětné dotazy bude klást moderátor Josef Benda, innogy Česká republika. Diskutovat se bude o těchto problematikách:

  • Návrh zákona pro podporu dekarbonizace a energetické bezpečnosti České republiky
  • Implementace nové evropské legislativy do českého právního řádu (např. Gas Package)
  • Nedávná novelizace a připravovaná novela energetického zákona
  • Ukotvení energetické chudoby v legislativě
  • Další případná regulace spojená s mimořádnou tržní situací na trhu s plynem

Podrobnosti k vybraným dalším blokům Vám přineseme v příštím Newsletteru. Již nyní se však můžete na konferenci registrovat.

Děkujeme innogy Česká republika, generálnímu partnerovi konference, a dále pak EG.D a Pražská plynárenská Distribuce, partnerům PPK 2023. Těšíme se na setkání s Vámi v Táboře!

18. 08. 2023

Možnost sponzorovaného přístupu k technickým pravidlům v plynárenství

Aktuálně platná technická pravidla v plynárenství, registrovaná dle § 11 odst. 1 písm. c) zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) v platném znění u Hospodářské komory ČR jsou od počátku července na základě dohody Českého plynárenského svazu a Ministerstva průmyslu a obchodu formou sponzorovaného přístupu publikována na stránkách Českého plynárenského svazu, a to na základě registrace.

Adresa pro registraci je: https://www.cgoa.cz/registrace-sponzorovany-pristup/. Po vyplnění registračního formuláře obdrží žadatel potvrzovací mail a heslo k ověření platnosti e-mailové adresy. Pak se může přihlašovat i z hlavní stránky Českého plynárenského svazu: www.cgoa.cz/ nebo https://www.cgoa.cz/prihlaseni/.

Technická pravidla v plynárenství, která jsou zpřístupněna formou sponzorovaného přístupu jsou k dispozici pro čtení a jsou označena ochrannými prvky. Stahování souborů není povoleno. Pro plný přístup se stahováním a tiskem je k dispozici tzv. abonentní přístup od Českého plynárenského svazu.

21. 08. 2023

Německé úřady vydaly povolení pro první úsek plynovodu k terminálu na Rujáně

Výstavba podmořského plynovodu mezi Lubminem a ostrovem Rujána, kde Německo připravuje terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), může začít. Oznámila německá společnost na provoz plynovodní sítě Gascade, která získala povolení pro první část padesátikilometrového potrubí. O terminál se zajímá Česká republika, která je už nyní s Lubminem infrastrukturně propojena.

Z rujánského přístavu Mukran, kde terminál vznikne, povede plynovod do Lubminu, kde ústí nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream. Z Lubminu je možné plyn posílat do plynovodů OPAL a NEL. Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

Produktovod, který má plánovanou délku 50 kilometrů, bude hotov do konce letošního roku. Potrubí vznikne z přebytků ze stavby produktovodu Nord Stream 2. Tyto díly byly vyrobeny, ale nakonec zůstaly nevyužity. Společnost Gascade v prohlášení uvedla, že baltská propojka OAL posílí bezpečnost zásobování nejen Německa, ale také jihovýchodní Evropy.

23. 08. 2023

ČEPS koupí šest zásobníků plynu od RWE

Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS koupí šest podzemních zásobníků plynu od skupiny RWE. Zásobníky mají dohromady kapacitu 2,7 miliardy metrů krychlových a měly by zajistit asi 36 procent roční spotřeby. Rozhodla o tom vláda.

„Vlastnictví zásobníků dá státu jistotu, že bude schopen ovládat to, jak se bude s plynem v případě krize zacházet,“ řekl Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že nákup zásobníků je dalším krokem v rámci posilování české energetické bezpečnosti. Upozornil, že plyn minimálně do roku 2045 bude klíčovou surovinou pro rozvoj české energetiky, a proto je výhodné mít přímý a okamžitý vliv státu na strategickou infrastrukturu. ČEPS koupí celou společnost RWE Gas Storage CZ, která zásobníky nyní vlastní. Podle MPO by to mělo pomoci zachovat současnou funkčnost a operabilitu společnosti.

18. 08. 2023

Německo aktualizovalo svou vodíkovou strategii. Nově bude podporovat i nízkouhlíkový vodík

Národní vodíková strategie Německa byla zveřejněna v červnu 2020. O více než tři roky později německá vláda zveřejnila aktualizovanou verzi vodíkové strategie. Minimálně polovinu vodíku plánuje importovat. Aktivně se diskutují vodíkovody z Norska a Dánska. Nově se německá vláda rozhodla podpořit omezené objemy nízkoemisního vodíku, včetně modrého, vyráběného z fosilních paliv. Nebude se tak soustřeďovat výhradně na zelený vodík.

Aktualizovaná vodíková strategie předpokládá v roce 2030 dosažení poptávky po vodíku ve výši 95–130 TWh, což je pouze mírné navýšení ve srovnání s verzí z roku 2020. Současná poptávka po vodíku v Německu dosahuje 55 TWh. Tento vodík je vyráběn z dováženého zemního plynu a spotřebovává se především v rafinériích a chemickém průmyslu. Cílem Německa je dosáhnout co nejvyšší domácí výroby bezemisního vodíku. Verze vodíkové strategie z 2020 očekávala instalaci elektrolyzérů s výkonem 5 GW, aktualizovaná verze cíl zdvojnásobila na 10 GW do 2030. Tyto elektrolyzéry by pak měly vyrobit až 25 TWh zeleného vodíku. Zbylý vodík by podle strategie měl být importován. Jde o 50–70 % poptávky. Vzhledem k tomu, o jak velký podíl spotřeby by se jednalo, pracuje momentálně německá vláda na separátní importní strategii pro vodík.

19. 08. 2023

EGÚ Brno zve na 27. ročník konference Energetika 2023

Kdy: 20. – 21. 9. 2023
Kde: Hotel Passage, Lidická 23, 602 00 Brno

Sedmadvacátý ročník konference na téma Jak rychlá má být transformace energetiky? nabídne ve čtyřech blocích odborné příspěvky z oblasti elektroenergetiky, plynárenství, politiky i evropského trhu s energiemi. Experti z celé republiky budou hledat odpovědi na otázky týkající se evropského tlaku na urychlení dekarbonizace a zároveň pokračující snahu využívat zdroje mimo Rusko. Pátý blok nabídne prostor pro společnou diskuzi.

Témata bloků:

  • Jak rychlá má být transformace energetiky?
  • Zemní plyn, vodík a další paliva… jak to bude dál?
  • Toky energií – odkud, kam a jak?
  • Bude nová energetika tržní?
  • Velký diskuzní panel: střet zájmů při dekarbonizaci

Součástí konference bude společenský večer s ochutnávkou výborných moravských vín. Informace o akci a přihlašování naleznete zde.

Legislativa a strategie

EU

Evropská unie dosáhla svého cíle pro naplnění zásobníků na 90 % před plánovaným termínem. Více zde
Zelená dohoda pro Evropu: Byla přijata směrnice o energetické účinnosti, která pomáhá EU plnit cíle „Fit for 55“. Více zde

ČR

ČR s předstihem splnila evropské nařízení o naplněnosti plynových zásobníků. Více zde
Terminál v nizozemském Eemshavenu funguje podle plánu. V prvním pololetí odbavil 12 lodí s LNG pro Česko. Více zde
Spotřeba zemního plynu ve druhém čtvrtletí znovu klesala. Více zde

Technická normalizace

Připomínková řízení

Dne 23. 8. 2023 byl předložen k veřejnému připomínkování konečný návrh revize TPG 905 01 „Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízení“.

Práce probíhaly v dlouhém časovém období, ovšem změny reagují zejména na nařízení vlády č. 191/2022 a zákon č. 250/2021 Sb. – byly aktualizovány minimální lhůty provádění základních činností, byla definována a zavedena do všech částí "Inspekce" a proběhla aktualizace termínů týkajících se dokumentace aj. Změny se týkají zejména Částí I-VIII a XI. Část IX – Protikorozní ochrana prošla připomínkovým řízením v minulých letech.

Zaslat stanovisko k tomuto návrhu lze nejpozději do 22. září 2023 na formuláři konečného vyjádření zde.

Dne 25. 8. 2023 byl předložen k veřejnému připomínkování konečný návrh Změny 1 TPG 700 02 „Stanovení technického stavu nízkotlakých a středotlakých plynovodních sítí z oceli. Diagnostické metody“. Zaslat stanovisko k tomuto návrhu je možné nejpozději do 25. září 2023 na formuláři konečného vyjádření zde.

Věstník ÚNMZ

Výběr dokumentů z věstníku ÚNMZ č. 7/2023 a 8/2023, které souvisí (nebo mohou souviset) s odvětvím plynárenství, je uveden zde.

Více informací podá v případě zájmu Tomáš Havránek, tomas.havranek@cgoa.cz.

VZDĚLÁVÁNÍ

KALENDÁŘ AKCÍ ČPS, DOPORUČUJEME:

20. 09. 2023

Kurz Od těžby ke spotřebě

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
11. – 12. 10. 2023

Podzimní plynárenská konference

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
28. – 29. 11. 2023

Organizace trhu s plynem

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE
5. 12. 2023

Změny v legislativě a strategii za poslední půlrok

POZVÁNKA PŘIHLÁŠKA PŘIDAT DO MÉHO KALENDÁŘE

KONTAKT

Český plynárenský svaz

U Plynárny 223/42, 140 00 Praha 4 – Michle,
tel.: 222 518 811, e-mail: cpsvaz@cgoa.cz, web: www.cgoa.cz
ID datové schránky: aef3es5

INZERCE

Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů z.s.
AVK Vodka
Radeton, s. r. o.
Titan Metalplast s.r.o.
https://www.high-endrolex.com/10