 |
Úvodník
|
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
začátek listopadu přinesl mnoho zajímavostí v oblasti energetiky a proto nám dovolte některé z nich vám prostřednictvím Newsletteru přiblížit. V legislativě se dozvíte, že poslanci odhlasovali kompenzaci zvýšení cen tepla pro konečné spotřebitele snížením daně. Můžete také nahlédnout do tiskové zprávy vydané NGVA Europe, která zdůvodňuje, proč je zemní plyn součástí řešení pro snižování emisí. A nemohou samozřejmě chybět v minulém čísle avizované výstupy z Podzimní plynárenské konference, která je úspěšně za námi. Věřte, že plyn má budoucnost!
 |
Aktuality
|
9. 11. 2018
Ve dnech 5.- 6. listopadu si 25. ročník PPK mimo jiné kladl otázku: "Jsme připraveni na nástup nové éry energetiky?". Výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská jasně deklarovala, že role plynu je v budoucnu nezastupitelná a ČPS je připraven sehrát hlavní úlohu při vyjednávání o nové legislativě na národní i evropské úrovni. „Vzájemná interakce a aktivita vůči Bruselu bude pro příští období klíčová“, uvedla v samotném závěru konference Lenka Kovačovská.
Více zde
8. 11. 2018
Řešeními pro snížení znečištění ovzduší v ČR jsou podle nevládních organizací vyšší daně z uhlí.
Více zde
7. 11. 2018
Případná aktualizace Státní energetické koncepce musí být provázána s národním energeticko-klimatickým plánem, který po Česku požaduje Evropská unie.
Více zde
6. 11. 2018
Plánovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, může pomoci s naplněním české plynárenské sítě, řekl to náměstek ministryně průmyslu pro suroviny a energetiku René Neděla. Stavbu plynovodu dlouhodobě kritizují některé evropské státy a USA.
Více zde
6. 11. 2018
V rámci boje s klimatickými změnami se ani Česko nevyhne tlaku na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů. Vláda nyní připravuje strategii, jak nové evropské cíle pro rok 2030 naplnit. Hodně se přitom sází na solární elektrárny na střechách, vítr, spalování biomasy a hlavně dříve tolik obávaný biometan.
Více zde
6. 11. 2018
Německo bude pravděpodobně ve střednědobém horizontu dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států amerických. V pátek to uvedl německý vládní úředník pověřený transatlantickými vztahy. Podle kancléřky Angely Merkelové navíc německá vláda urychlí plánování výstavby LNG terminálu.
Více zde
 |
Legislativa
|
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů byl v pátek 9. 11. 2018 vložen do meziresortního připomínkového řízení. Připomínky je možné uplatnit do 30. 11. 2018. Materiál včetně příloh naleznete zde.
EK vyzývá ČR, aby uvedly své právní předpisy v oblasti kvality ovzduší do souladu s evropskými pravidly (směrnice 2008/50/ES). ČR nezapracovala účinně ustanovení týkající se mezních hodnot a některé definice. Na odpověď má 2 měsíce, jinak se může EK rozhodnout, že zašle odůvodněné stanovisko.
Více zde
Novela zákona 4016/2009 Sb. o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.
Více zde
ERÚ zveřejnil v rámci konzultačního procesu návrh Desetiletého plánu rozvoje přepravní soustavy v České republice 2019–2028.
Více zde
Návrhy na řešení opatření k posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání EKOAUDIT.
Více zde
Nové cenové rozhodnutí ERÚ k cenám tepelné energie – navýšení započitatelné položky za nákup emisních povolenek do ceny tepla od 1. 1. 2019.
Více zde
Poslanci Hospodářského výboru odhlasovali, že hodlají kompenzovat zvýšení cen tepla pro konečné spotřebitele snížením daně – v rámci chystaného daňového balíčku. Úlevu má přinést přesun tepla z 1. snížené sazby DPH do 2. snížené novelou zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (aktuálně ve 2. čtením v PS PČR, sněmovní tisk č. 140).
EK schválila podporu pro terminál LNG v litevské Klaipėdě.
Více zde
NGVA Europe (Evropská asociace vozidel na zemní plyn a biometan) zahájila komunikační kampaň proti návrhu legislativy ke snižování emisí CO2 v těžké nákladní dopravě, kterou bude 15. listopadu ve Strasbourgu schvalovat Evropský parlament. Součástí této kampaně je také publikovaná tisková zpráva, která shrnuje důvody proč je zemní plyn součástí řešení snižování emisí, oproti spornému návrhu, kde je de facto „čistým vozidlem“ pouze elektromobil.
Tisková zpráva zde
 |
Technická normalizace
|
Dotazy a odpovědi
Technická sekce ČPS v říjnu 2018 zpracovala následující odpovědi na dotazy z oboru plynových a souvisejících zařízení:
- umístění objektu acetylenové stanice – minimální vzdálenosti od podzemních prostor (ČSN 07 8304 „Tlakové nádoby na plyny - Provozní pravidla“);
- způsob získání potřebného osvědčení/oprávnění k izolování plynového potrubí uloženého v zemi;
- potřeba uzavírání věcných břemen při rekonstrukci VTL plynovodu, který je polohově i výškově ve stejné trase;
- rozsah a způsob ověření technického stavu OPZ podle TPG 800 03;
- možnost použití pozinkovaných litinových svěrných spojek pro rozvod plynu;
- návrh technického řešení vedení domovního plynovodu od HUP, umístěného na hranici pozemku v nice, v zemi pod nepodsklepeným objektem do části objektu, kde je umístěn plynový spotřebič.
Více informací podá pan Jiří Rubek, jiri.rubek@cgoa.cz.
Připomínkové řízení ke konečnému návrhu překladu ČSN EN ISO 16924
Bylo zahájeno připomínkové řízení ke konečnému návrhu českého překladu ČSN EN ISO 16924 „Plnicí stanice na zemní plyn – LNG stanice pro plnění vozidel“. Ukončení připomínkového řízení se předpokládá do 7. 12. 2018.
|